Z roku na rok rośnie liczba polskich domów, w których wykorzystywane jest ogrzewanie gazowe. Wybieramy je z wielu względów, ale przede wszystkim mając na uwadze wygodę, niskie koszty, ale również wpływ na środowisko. Co warto wiedzieć o ogrzewaniu gazem płynnym?
Jak Polacy ogrzewają swoje domy?
Tego, jak ogrzewane są polskie domy możemy się dowiedzieć z danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2018. W dalszym ciągu najpowszechniejsze są paliwa stałe, tj. drewno opałowe i węgiel kamienny, które były wykorzystywane przez 45,3 proc. gospodarstw domowych. Jednocześnie najważniejszym sposobem ogrzewania polskich domów było ciepło sieciowe z wynikiem 40,4 proc. GUS sprawdził, jak sytuacja zmieniła się w Polsce w stosunku do 2009 roku. Z badania wynika, że zmniejszył się udział:
- węgla kamiennego z 42,7 proc. do 36,5 proc.,
- węgla brunatnego z 1,2 proc. do 0,5 proc.,
- koksu z 0,8 proc. do 0,4 proc.,
- drewna z 42,5 proc. do 28,8 proc.
Zwiększyło się natomiast zużycie gazu ziemnego z 9,2 proc. w 2009 roku do 14 proc. w 2018. Polacy coraz bardziej stawiają na rozwiązania ekologiczne, które dodatkowo nie wymagają od nich dużego nakładu pracy.
Ogrzewanie gazem płynnym
Istnieją dwie możliwości ogrzewania domu gazem – podłączenie do gazociągu lub montaż butli z gazem płynnym. Nie wszędzie jednak możliwe będzie podłączenie się do linii gazociągowej, a nawet jeśli będzie to realne, to koszty tego działania mogą być wysokie. Rozwiązaniem w takich przypadkach jest ogrzewanie na gaz płynny. Jak przystąpić do usługi? Otóż firma, taka jak AmeriGas, odpowiada za wszystkie formalności i zajmuje się instalacją butli. Do wyboru są butle podziemne – idealne na działki o małej powierzchni, i naziemne, które są przystosowane do terenów o wysokim poziomie wód gruntowych. Największym plusem takiego ogrzewania jest bezobsługowość. Wystarczy ustawić odpowiednie parametry grzewcze i to wszystko. Nie musisz sprawdzać poziomu gazu w zbiorniku, pamiętać o przeglądach czy o serwisie – wszystkie te zadania wykona Amerigas.