Chusteczki do higieny powiek – dlaczego warto z nich korzystać?

Na pytanie o rodzaje produktów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji i higieny okolic oczu, od razu przychodzą nam na myśl specjalistyczne krople nawilżające do suchych lub zmęczonych oczu czy też żele ze świetlikiem lekarskim / babką lancetowatą / chabrem bławatkiem, łagodzące ewentualne podrażnienia i obrzęki. Mało kto jednak kojarzy chusteczki do higieny powiek. Co to takiego i w jakim celu się je stosuje?

Poniżej krótka charakterystyka tego rodzaju produktów aktualnie dostępnych na naszym rynku, np. https://www.doz.pl/apteka/k4379-Chusteczki?f_9=1314, a wraz z nią próba odpowiedzi na pytanie, czy warto po nie sięgać.

Rodzaje chusteczek do oczu

Chusteczki do specjalistycznej pielęgnacji okolic oczu – unikalny preparat przeznaczony do profesjonalnej ochrony i pielęgnacji brzegów powiek u pacjentów z przewlekłym zapaleniem powiek. Ich innowacyjny skład został opracowany przy współpracy z licznymi fachowcami w tej dziedzinie, dlatego jest tak skuteczny. Chusteczki te nawilżają wrażliwą skórę powiek i skutecznie pobudzają procesy regeneracyjne oraz niwelują nieprzyjemne odczucie związane z wysuszeniem i uszkodzeniem naskórka. Zawarty w nich m.in. aloes łagodzi świąd i pieczenie towarzyszące stanom zapalnym, a prowitamina B5 nadaje skórze elastyczność i łagodzi podrażnienia. Dodatkowo kwas hialuronowy tworzy warstwę ochronną i zapewnia kompleksowe nawilżenie podrażnionej skóry. Produkt taki polecany jest zwłaszcza do stosowania w przypadku objawów świądu i podrażnienia, usuwa zalegające zanieczyszczenia i wydzieliny na powiekach i ich brzegach. Używamy go podczas porannej higieny. Wskazane jest stosowanie osobnej chusteczki do każdego oka. Produkt nie wymaga spłukiwania.

Chusteczki hypoalergiczne do higieny powiek – chusteczki nasączone dobrze tolerowanym płynem oczyszczającym do profesjonalnej higieny wrażliwych okolic oczu. Preparat przeznaczony jest do codziennej higieny okolic oczu, zwłaszcza w przypadku istniejącego podrażnienia, stanu zapalnego lub zakażenia powiek (zapalenia skóry powiek, zespołu suchego oka, dysfunkcji gruczołów Meiboma, jęczmienia, gradówki, konieczności usunięcia zanieczyszczeń, pyłków i wydzieliny, np. przy infekcjach lub alergii oczu, przygotowania się do zabiegów okulistycznych lub dermatologii estetycznej, np. iniekcje wewnątrz gałkowe, laserowe korekcje wad wzroku, operacje usunięcia zaćmy). Delikatnie rozpuszczają oraz usuwają substancje i bakterie zalegające na brzegach powiek, nawilżają i łagodzą podrażnienia, działają przeciwzapalnie i regenerująco. Jedno ich opakowanie zawiera pakiet jednorazowych, sterylnych chusteczek, które nie posiadają konserwantów, są hypoalergiczne, miękkie i wygodne w użyciu. Jak stosujemy taki produkt? Otwieramy saszetkę i rozkładamy chusteczkę. Nie otwierając oczu, ostrożnie przykładamy chusteczkę do powiek i nasady rzęs. Delikatnie masujemy powieki małymi, kolistymi ruchami, usuwając wszelkie zanieczyszczenia, wydzieliny i kosmetyki kolorowe.

Sterylne chusteczki do codziennej higieny powiek – jałowe chusteczki nasączone płynem oczyszczającym, przeznaczone do profesjonalnej higieny powiek i ich brzegów. Pomagają utrzymać powieki w czystości, nie naruszając jednocześnie naturalnej bariery ochronnej skóry wokół oczu. Chusteczki takie testowane są pod kontrolą okulistyczną, pod kątem bezpieczeństwa dla narządu wzroku, nie zawierają konserwantów. Wskazania do stosowania tego produktu: chusteczki przeznaczone są do codziennej higieny powiek, zwłaszcza w przypadku wrażliwej skóry powiek i okolic oczu, konieczności usunięcia zanieczyszczeń, pyłków i wydzieliny z powiek (stosowanie produktu może być częścią pielęgnacji gdy występuje alergia lub stan zapalny oczu), istniejącego podrażnienia, stanu zapalnego lub zakażenia powiek takich jak zapalenie skóry powiek, zaburzenia czynności gruczołów Meiboma, jęczmień lub gradówka), przygotowania się do zabiegów okulistycznych takich jak iniekcje wewnątrz gałkowe, laserowe korekcje wad wzroku i operacje usunięcia zaćmy.

Chusteczki do skóry normalnej – produkt specjalistyczny przeznaczony do oczyszczania skóry twarzy ze szczególnym uwzględnieniem okolic oczu oraz powiek w takich objawach jak nużyca (dermatoza), trądzik różowaty, trądzik pospolity, łojotokowe zapalenie skóry, a także w profilaktyce przed i po zabiegach okulistycznych.

Chusteczki okulistyczne – produkt posiada działanie oczyszczające, zmiękczające, kojące i udrażniające. Przynosi szybką ulgę dzięki zawartości naturalnych składników odkażających i przeciwzapalnych. Stosowany jest pomocniczo przy zapaleniu powiek i spojówek, przy leczeniu bakteryjnego i alergicznego zapalenia spojówek, przed i po zabiegach chirurgicznych oraz jako środek odkażający, do higieny powiek i rzęs. Można je używać jako ciepły lub zimny kompres, zanurzając zamkniętą saszetkę (przez kilka minut) odpowiednio w ciepłej lub zimnej wodzie.

Chusteczki okulistyczne z kompresem na oko – jednorazowe chusteczki okulistyczne wykonane z naturalnej bawełny, nasączone specjalnym roztworem, przeznaczone do codziennej higieny powiek, szczególnie w przypadku stanu zapalnego, infekcji oraz przed i po zabiegach chirurgicznych. Można je stosować u osób noszących soczewki kontaktowe. Produkt posiada działanie oczyszczające, zmiękczające, kojące i udrażniające. Przynosi szybką ulgę dzięki zawartości naturalnych składników odkażających i przeciwzapalnych. Jaki jest sposób użycia w/w wyrobu medycznego? Rozgrzej kompres do momentu zmiany barwy (kompres można rozgrzać trzymając go pod gorącą wodą z kranu lub zanurzyć go w gorącej wodzie, do momentu zmiany barwy). Przed wykonaniem masażu oka zawsze należy sprawdzić temperaturę takiego kompresu, przykładając go do wewnętrznej strony nadgarstka. Jeśli jest zbyt gorący, należy odczekać kilka minut i sprawdzić ponownie. Trzymając kompres za skrzydełko, zaleca się masować powiekę z lekkim naciskiem przez kilka minut, a następnie otworzyć saszetkę i wyjąć chusteczkę, rozłożyć ją, zamknąć oczy i delikatnie oczyścić powieki i rzęsy, w kierunku od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznego. Po użyciu należy umyć ręce, a kompres opłukać wodą i umieścić z powrotem w opakowaniu. Wyrzucamy go w momencie zużycia ostatniej jednorazowej chusteczki.