Jadalnia to niezwykle ważna część naszych domowych wnętrz. Nawet mając do dyspozycji niewielką kuchnię i malutki salon, staramy się wygospodarować miejsce na stolik. Minimalistyczny stół, przy którym uda się usiąść do wspólnego posiłku lub z kubkiem napoju w ręce.
Aby ta przestrzeń – niezależnie od jej metrażu, była zarówno komfortowa, jak i funkcjonalna, niezbędne jest właściwe oświetlenie. Jakie lampy sprawdzają się w jadalni?
Klasyczne lampy wiszące
Najbardziej popularna i sprawdzona propozycja oświetlenia do jadalni, to lampy wiszące. Pośród nich można znaleźć rozmaite konstrukcje, różniące się rozmiarami, kolorami, liczbą punktów świetlnych oraz materiałami. Dzięki temu nie ma problemu z wyborem produktu, który będzie pasował również do wystroju jadalni.
Lampy wiszące należy dobierać do metrażu, przestronności i wysokości danej jadalni. Te na długich linkach sprawdzą się w przestronnych pomieszczeniach. Jeśli dodatkowo długość linki można regulować, uda się dopasować atmosferę wnętrza do okazji i towarzystwa, z którym się spotykamy.
Ogólna zasada mówi, że pośród dużych przestrzeni można sobie pozwolić na większe lampy i większą liczbę punktów świetlnych. Tym bardziej, że w takich jadalniach najczęściej ustawia się duże, długie stoły. Minimalistyczne pod względem metrażu i wystroju przestrzenie stają się bardziej praktyczne i przytulne, gdy zyskują na pojedynczym oświetleniu niewielkich rozmiarów. Takie lampy można znaleźć w sklepie https://lampy.it/.
Plafon – ciekawa alternatywa
Wśród najciekawszych dla lamp wiszących alternatyw znajdujemy plafony. Dzisiejsze propozycje są znacznie ciekawsze i bardziej funkcjonalne niż oświetlenie z dawnych lat. Plafony mogą się pochwalić niemalże płaską konstrukcją lub wystawaniem ponad sufit w niewielkim stopniu. To zaś sprawia, że nie zajmują dużo przestrzeni, nie przytłaczają pomieszczenia i wystroju.
W małych jadalniach można postawić na geometryczny plafon, który równomiernie rozprasza światło. W tych o średnim metrażu dobrym rozwiązaniem będzie plafon z kilkoma punktami świetlnymi, najlepiej ruchomymi.
Liczba punktów świetlnych i kształty lamp
Zwykle umieszcza się jedną lampę nad centralnym punktem stołu. Jeśli jednak stół jest prostokątny bądź kwadratowy, a nawet owalny, do tego długi, nie obejdzie się bez większej liczby lamp. Aby zachować równowagę dobrze jest postawić na proste lampy wiszące o wąskich kloszach. Zapewnią odpowiednią ilość światła dla każdej osoby siedzącej przy stole, a przy tym zadbają o przytulną atmosferę. Z kolei nad małymi stołami wystarczy jedna lampa wisząca lub plafon.
Kształty także warto dobierać zgodnie z konstrukcją stołu. Okrągłe i owalne stoły lubią się z okrągłymi lampami, zaś stoły kwadratowe i prostokątne – z kanciastymi konstrukcjami.
Na koniec pozostaje kwestia estetyki. Dzisiejsze trendy pozwalają na kontrasty i niecodzienne połączenia, warto jednak zwrócić uwagę na to, by oświetlenie było spójne z aranżacją jadalni oraz lampami, które zostały zastosowane w otaczającej przestrzeni.