Temat wykończenia domu jest bardzo szeroki ze względu na liczne możliwe wariacje: wysokość ceny domu, wielkości nieruchomości, preferowany styl czy kwotę, jaką jesteśmy gotowi przeznaczyć na prace wykończeniowe. Niezależnie jednak od tego, jak wyglądają wyżej wymienione parametry, zawsze praca nad domem podporządkowana jest kilku podstawowym elementom, które znaleźć się powinny we wstępnym kosztorysie.
W zależności od wielkości i charakteru pomieszczeń prace wykończeniowe domu w stanie surowym mogą wyglądać różnie. Pod uwagę trzeba wziąć także elementy takie jak jakość towarów, koszty robocizny czy możliwe ograniczenia w zastosowaniu interesujących nas rozwiązań. Aby móc wstępnie przygotować się na poniesienie kosztów, najlepiej przygotować sobie kosztorys. Jakie elementy należy w nim uwzględnić?
Pierwszy krok: ksztorys
Kosztorys najlepiej sporządzić w postaci tabeli, na której znajda się nie tylko interesujące nas elementy (główne wymienimy poniżej), ale także cena za sztukę, cena całościowa i możliwe widełki cenowe. Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim:
- tynkowanie ścian,
- panele, płytki, układanie podłogi,
- piec i montaż instalacji grzewczej,
- wyposażenie kotłowni, piwnicy (opcjonalnie),
- malowanie ścian,
- wyposażenie łazienki, kuchni,
- oświetlenie,
- elewacja i ogrodzenie domu,
- robocizna,
- wyposażenie sypialni i innych pokoi,
- rozplanowanie i wykonanie instalacji elektrycznej.
Ile to wszystko może kosztować? Według budowlańców wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym wynosić powinno około 40% wartości kosztów poniesionych na samą budowę. Zatem jeśli postawienie surowego domu kosztowało nas 350 tysięcy złotych, na wykończenie powinniśmy odłożyć około 140 tysięcy.
Ile to będzie kosztowało? Przykładowe koszty
Prace wykończeniowe rozpoczyna się na zewnątrz budynku, to znaczy do jego elewacji. Jeśli dom nie jest ocieplony z zewnątrz, trzeba pomyśleć o nim najpierw. Szacuje się, ze koszt materiałów potrzebnych do ocieplenia domu wynosić może od 85 do 125 złotych za metr kwadratowy w zależności od użytych materiałów. Wiadomo, im lepsze, tym drożej. Do tego doliczyć musimy także wynagrodzenie robotników. Wynosi ono średnio od 33 do 50 złotych za metr, również w zależności od firmy i rodzaju materiałów.
Jeśli jednak posiadamy dom w stanie deweloperskim, możemy skupić się na wykończeniu go wewnątrz. Tutaj koszty również wahają się w zależności od czynników takich jak jakość materiałów i robocizna, jednak można przyjąć pewne ogólniki. Szacuje się więc, że położenie podłogi wynosić będzie około 3,5 tysiąca złotych za 150 metrów kwadratowych za materiały i od 9 do 23 zł za metr za robociznę.
Podsumowując
Każdy z elementów z powyższej listy przed pojęciem prac dobrze rozpracować tak pod względem planowanych kosztów. Jest to zdecydowanie zadanie czasochłonne, jednak nie niemożliwe. Stworzenie kosztorysu pomoże nam nie tylko uniknąć nieprzewidzianych kosztów, ale także lepiej przygotować się do samych prac.