Problemy z potencją mają różne przyczyny – wiek i związany z nim spadek produkcji testosteronu to tylko jedna z nich. W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym mężczyźni odczuwają presję, silny stres i zmagają się z nadmiarem obowiązków, zaburzenia erekcji mogą pojawić się nawet w młodym wieku. Zamiast martwić się o własną sprawność seksualną, lepiej jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Skąd biorą się problemy z erekcją w młodym wieku?
Przyczyny zaburzeń erekcji dzielimy na somatyczne i psychogenne. Pierwsze to wspomniany wcześniej wiek, ale też różnego rodzaju choroby – cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość itp. Niestety, coraz częściej zmagają się z nimi także panowie około 30. roku życia, a nawet młodsi. Jeśli do tego dochodzi zła dieta i brak ruchu, problemy z potencją pojawią się prędzej czy później.
Kolejna grupa – przyczyny psychogenne – to m.in. przewlekły stres, lęk przed zbliżeniem, wysokie wymagania wobec własnej sprawności seksualnej, niskie poczucie własnej wartości, negatywne doświadczenia związane z inicjacją seksualną itp.
Tabletki na potencję dla młodego mężczyzny
Na rynku dostępne są trzy rodzaje środków na potencję dedykowanych mężczyznom: suplementy diety, leki na potencję dostępne bez recepty oraz leki dostępne wyłącznie na receptę. Najlepiej, by odpowiednią drogę postępowania wskazał nam lekarz. Warto jednak zastanowić się, jakie tabletki będą najlepsze i bezpieczne dla młodego mężczyzny.
Zacznijmy od suplementów diety. Jak sama nazwa wskazuje, uzupełniają one niedobory składników odżywczych. Na seksualność mężczyzny duży wpływ ma m.in. witamina D. Jednak tę w okresie jesienno-zimowym powinno się suplementować niezależnie od stanu zdrowia. Suplementy diety na potencję mają dwa główne zadania: pobudzić organizm do zwiększenia produkcji testosteronu (m.in. poprzez dostarczenie cynku) i poprawić pracę układu sercowo-naczyniowego. Produkty te sprawdzają się, gdy podłożem zaburzeń erekcji są niedobory składników odżywczych. Nie zawsze jednak okazują się skuteczne.
Leki na potencję – na receptę i bez recepty
Substancją czynną o udowodnionej skuteczności w leczeniu zaburzeń erekcji jest m.in. sildenafil. Zawarty np. w Viagrze i Kamagrze, może być bezpiecznie stosowany przez pełnoletnich mężczyzn w każdym wieku. Jego działanie polega na odblokowaniu zaburzonej czynności erekcyjnej. Nie utrzymuje się organizmie dłużej niż 24 godziny i na dłuższą metę nie powoduje skutków ubocznych.
Bez recepty kupimy jedynie sildenafil w najniższej dawce – 25 mg. W przypadku niektórych mężczyzn taka niska dawka może okazać się skuteczna. Szczególnie, gdy zaburzenia erekcji występują w słabym nasileniu. Jeśli jednak konieczne okaże się zastosowanie leku w dawce wyższej, trzeba będzie odwiedzić lekarza. Najwyższa dawka Viagry i Kamagry wynosi 100 mg. W przypadku niektórych mężczyzn dawka maksymalna jest jedyną skuteczną dawką.
Wizyta u lekarza jest wskazana także z innego względu. Zanim specjalista postawi diagnozę, skieruje pacjenta przynajmniej na kilka podstawowych badań. Pozwolą one wykluczyć poważne przyczyny zaburzeń erekcji, takie jak np. cukrzyca czy przewlekła niewydolność nerek.