Kiedy i gdzie wykorzystuje się przegrody przeciwpożarowe?

Przegrody przeciwpożarowe mają za zadanie podzielenie budynku na części, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia i dymu. Chroni to strukturę, wnętrze i – co najważniejsze – ludzkie życie. Mogą w realny sposób zmniejszyć wpływ pożaru, dlatego przegrody przeciwpożarowe powinny być umieszczane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Kiedy przegrody przeciwpożarowe są koniecznością?

Chociaż przegrody przeciwpożarowe mogą być stosowane we wszystkich budynkach, lecz szczególnie ważne są dla firm, które zajmują się produkcją lub wykorzystywaniem materiałów łatwopalnych. W takich przedsiębiorstwach rozprzestrzenianie się ognia stwarza ryzyko wybuchu i szybkiej eskalacji pożaru, przez co ucieczka pracowników z płonącego budynku może być niewykonalna.

Także w szpitalach, domach opieki i innych obiektach dla pacjentów obłożnie chorych dodatkowy czas na ewakuację z płonącego budynku, jaki zapewniają przegrody przeciwpożarowe, to różnica między życiem a śmiercią.

Więcej informacji na temat przegród przeciwpożarowych i innych systemów wpływających na bezpieczeństwo w budynkach można przeczytać na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie.

Rodzaje barier przeciwpożarowych

1. Ściany przeciwpożarowe

Ściany przeciwpożarowe stosowane są na zewnętrznych powierzchniach budynków. Czas ograniczenia wpływu pożaru zależy od wytrzymałości bariery i zwykle wynosi od trzech do czterech godzin. Aby zapewnić optymalną ochronę, ściany przeciwpożarowe zaprojektowano tak, aby rozciągały się nieprzerwanie od fundamentów po dach budynku. W ekstremalnych warunkach bariery mają niesamowitą stabilność strukturalną i integralność. Dlatego nawet jeśli reszta konstrukcji zawali się, ściany przeciwpożarowe pozostaną na swoim miejscu.

2. Przegrody przeciwpożarowe

Przegroda jest innym rodzajem bariery przeciwpożarowej. W tym przypadku partycje są ścianami wewnątrz budynku. Przegrody rozdzielają powierzchnię na określone sektory, a  jako zespół pionowy rozciągają się od podłogi do sufitu. Pozwala to na zamknięcie ognia na jednym obszarze, co chroni przed rozprzestrzenianiem się pożaru. W większości sytuacji przegrody przeciwpożarowe zapewniają od jednej do dwóch godzin ochrony, co daje wystarczająco dużo czasu na ewakuację.

3. Bariery przed dymem

Ten rodzaj bariery ogniowej działa poprzez ograniczenie rozprzestrzeniania się dymu. Jako ciągła membrana bariera dymu może być pionowa lub pozioma. Niezależnie od tego, odporność ogniowa wynosi w tym przypadku minimum godzinę.