Sprzęt do testów szoków termicznych, stanowi ogromne wsparcie podczas produkcji trwałych i cenionych przez klientów urządzeń. Sprawdź, jak to działa oraz czym się kierować podczas wyboru komory szokowej.
Komory klimatyczne pozwalają skutecznie zbadać odporność danego wyrobu na działanie skrajnych i zmiennych warunków środowiskowych. Za pośrednictwem poszczególnych komór możliwym jest zaaranżowanie jednego lub kilku rodzajów czynników atmosferycznych naraz. Przyjrzyjmy się dziś bliżej komorom szokowym. Do czego służą i jak działają?
Zastosowanie komory szokowej
Szokowe testy termiczne wykorzystywane są między innymi w przemyśle wojskowym, motoryzacyjnym, lotniczym oraz elektronicznym. To najbardziej skuteczna metoda wychwytywania mankamentów i usterek poszczególnych elementów produktu, które mogłyby mieć wpływ na jego właściwości i ostateczną skuteczność. Test polega na poddawaniu danego materiału dynamicznym zmianom temperatury w granicach od -80°C do +220°C. Dodatkowo, w zależności od posiadanej komory, można uruchomić dodatkowe opcje np. osuszanie powietrza, czy nadmuch suchym azotem.
Zmienne warunki klimatyczne to podstawowy czynnik, który ma ogromny wpływ na wytrzymałość oraz funkcjonowanie różnego rodzaju urządzeń z branży przemysłowej. Dzięki niezawodnej komorze, masz szansę wyłapać ewentualne niedoskonałości już na etapie produkcji.
Sposób działania komory termicznej
Przed rozpoczęciem testu szoków termicznych materiał umieszczony zostaje w specjalnym, przeznaczonym do badań koszu. Następnie kosz wędruje windą pomiędzy górną, a dolną komorą lub poziomo, w zależności od budowy konkretnego modelu. Jedna z komór określana jest jako grzejna, druga zaś chłodząca. Właściwie przeprowadzony test wymaga kilku tysięcy powtórzeń nagłej zmiany temperatury. Tylko w ten sposób można uzyskać miarodajny wynik oraz pewność, że dana próbka dobrze znosi szok termiczny, a jej właściwości nie ulegają zmianie.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru komory szokowej?
Różnice między poszczególnymi markami i konkretnymi modelami bywają znaczące. Aby mieć pewność dobrego wyboru i nie ryzykować strat związanych z nieprecyzyjnie przeprowadzonymi testami, najlepiej decydować się na komory cenionych na rynku producentów. Doskonale sprawdzają się urządzenia marki ACS, która aktualnie posiada w swojej ofercie ponad 150 komór temperaturowych i klimatycznych. Są to produkty niezawodne, a ich obsługa jest intuicyjna.
Kluczową rolę podczas wyboru konkretnego modelu odgrywać może pojemność samej komory oraz wielkość kosza. Kup zatem taką, która będzie dysponowała odpowiednim zakresem temperatur, jakie wymagane są przy sprawdzeniu badanych przez ciebie materiałów. Powinieneś także mieć możliwość samodzielnego ustawiania zarówno minimalnej, jak i maksymalnej temperatury. Coraz bardziej popularnym udogodnieniem jest dotykowy ekran, który ułatwia ustawianie pożądanych parametrów.
Koniecznie wybierz preferowany rodzaj układu chłodniczego. Ustal, czy lepiej w przypadku Twoich próbek sprawdzi się wodny, czy powietrzny. Możesz także wybrać taką komorę, która oferuje oba rodzaje układów.
Zwróć uwagę na to, czy użytkowanie komory będzie wygodne, a dostęp do próbek łatwy. Świetnie, jeśli urządzenie posiada opcję zdalnego monitorowania pracy za pośrednictwem sieci zakładowej i Internetu. Dodatkowo może dysponować także funkcją przesyłania i zapisywania wyników na dysku komputera. Jeśli zależy Ci na ekologicznych rozwiązaniach, postaw na komorę oferującą tryb ECO, zużywający mniejsze ilości prądu elektrycznego niż podczas pracy w trybie standardowym.
Dodatkowe opcje, jakie posiadają niektóre komory klimatyczne, to min.: pakiet redukcji hałasu, lampa UV, kolumny demineralizacyjne, lampa solarna, czy system głębokiego osuszania w niskiej temperaturze.
Testy w dobrej jakości komorze szokowej to inwestycja w przyszłość twojego przedsięwzięcia. Pragnąc zaoferować klientom produkty wysokiej jakości i zyskać pozytywne opinie, koniecznie musisz zadbać o to, by poszczególne ich elementy były bezpieczne i godne zaufania.