Jakie rodzaje podkładek rozróżniamy?
Rozróżnienia rodzajów podkładek możemy dokonać na podstawie różnych parametrów. Zaliczamy do nich między innymi: kształt, twardość czy materiał, z którego zostały wykonane.
Rodzaj podkładki dobieramy, biorąc pod uwagę materiał wykonywanego łączenia. Powinny być one takie same. Główny ich podział uwzględnia podkładki metalowe oraz z tworzyw sztucznych. Przykładowo podkładka DIN 125/ ISO 7089 (klasyczna podkładka płaska) może być wykonana zarówno ze stali nierdzewnej A2, stali węglowej, stali kwasoodpornej A4, aluminium, mosiądzu jak i poliamidu. Dodatkowo podkładki wykonane ze stali węglowej mogą być pokryte odpowiednią warstwą, która chroni je przed korozją. Zabezpieczenia antykorozyjne w tym przypadku to ocynk galwaniczny, ogniowy lub płatkowy.
Kolejnym czynnikiem, który definiuje rodzaj podkładki, jest jej twardość. Przykładowo podkładka DIN 125 występuje w twardości 140 HV, 200 HV i 300HV.
Podkładki różnią się od siebie także rodzajem gwintu, do którego są stosowane. Może to być M2 ( o średnicy rdzenia śruby 2.2 mm) czy np. M 105. Powinien on być dopasowany bezpośrednio do śruby czy nakrętki.
Podkładki można także podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Do takich zaliczamy: ochronne, zabezpieczające, uszczelniające oraz wyrównujące.
Do czego stosujemy podkładki?
Element, jakim jest podkładka, stosujemy w połączeniach śrubowych czy z udziałem nakrętek. Mają one za zadanie umacnianie wykonywanych połączeń, to znaczy zapobiegać przed odkręcaniem się śrub czy nakrętek.
Zacznijmy od rodzajów podkładek podzielonych ze względu na ich przeznaczenie.
- Podkładki ochronne (zwykłe, standardowe) zabezpieczają przed zniszczeniem podłoża podczas wykonywania łączenia.
- Podkładki zabezpieczające (np. sprężynowe, odginane) mają przede wszystkim zapobiegać luzowaniu się łączenia. Dodatkowo podkładki kuliste czy klinowe zapobiegają zginaniu się śrub.
- Podkładki uszczelniające chronią łączenia przed wpływem niszczących czynników zewnętrznych
- Podkładki wyrównujące pomagają zniwelować pochylenie elementu danego połączenia śrubowego.
Natomiast biorąc pod uwagę materiał, z którego została wykonana podkładka, możemy je zastosować do:
- Podkładki hartowane są stosowane do połączeń o dużym obciążeniu.
- Miękkie podkładki PCV lub poliamidowe wykorzystujemy do uzyskania szczelności połączeń, która ma zapewnić ochronę przed wilgocią (w innym przypadku może dojść do rdzewienia materiału).
Rodzaj gwintu także ma swoje znaczenie przy doborze rodzaju podkładki.W przypadku klasycznej podkładki DIN 125:
- Do stali węglowej stosowane są gwinty M2 – M90,
- Do stali nierdzewnej A2 używamy gwintów M1,4 – M52- tak samo jak w przypadku stali kwasoodpornej,
- Natomiast w przypadku mosiądzu są to gwinty M3- M24.
Wspomniana podkładka DIN 125 jest podkładką okrągłą, którą stosujemy w połączeniach z materiałów miękkich lub kruchych oraz w przypadku gdy średnica otworu jest większa od średnicy śruby.
Jak można zauważyć, na rynku istnieje wiele rodzajów podkładek, z których każdy ma swoje odmienne zastosowanie. Więcej informacji o dostępnych normach znajdziesz na stronie stalmut.pl